Czy wierzący może nadal mieć pewność zbawienia, jeśli pamięta czas w swoim życiu, kiedy był bardziej pobożny niż teraz? Tekst jest transkrypcją filmu, który możesz obejrzeć tutaj.

 

Paul Washer:

Tak. Absolutnie. Wierzę, że Bóg… Jaki jest najdoskonalszy sposób, w jaki możemy uwielbić Boga? Czy nie to, co powiedziałem wcześniej? Uznanie, że On jest Zbawicielem, pełnym i wystarczającym Zbawicielem, że nie wnieśliśmy nic do naszego zbawienia, nawet do naszego uświęcenia. Nie wnieśliśmy nic do naszego zbawienia, poza naszym grzechem. I chcę ci powiedzieć…

Pamiętam, kiedy byłem młodszy… Był w moim życiu taki okres czasu, kiedy nie miałem trudności z modlitwą. Byłem pochłonięty modlitwą. Przez długi okres czasu w moim życiu modlitwa była tak łatwa jak oddychanie. Ale zastanawiałem się też, dlaczego wszyscy inni nie mogą się modlić? To znaczy… dlaczego ludzie mówią mi, że mają trudności z modlitwą? Po prostu nie mogłem tego zrozumieć. To wydawało się takie… I pewnego dnia zacząłem mieć trudności z modlitwą. I zdałem sobie sprawę, że było to absolutnie konieczne, abym mógł zrozumieć, że wszelkie chwile siły czy pobożności w moim życiu były wynikiem Bożej łaski, danej dla osiągnięcia jakiegoś celu.

I tak… zawsze będziemy przechodzić przez te chwile, kiedy myślimy, że idzie nam naprawdę dobrze, a potem nagle Bóg otwiera drzwi, aby pokazać nam, że jest za nimi coś czego się nie spodziewaliśmy. Że nie jest tak, jak powinno być. I zdajemy sobie sprawę… że w danej dziedzinie jestem niemowlęciem. Nie widziałem tego, a teraz to widzę. Małżeństwo… jest naprawdę dobrym sposobem, aby to osiągnąć. To znaczy, byłem naprawdę uduchowiony dopóki się nie ożeniłem.

Tak, więc (odpowiadając na zadane pytanie) – tak! Ale w takim sensie, że mówimy tu o ogólnych trudnościach. Nie mówimy o wierzącym, który najprawdopodobniej odchodzi od wiary… czy coś w tym stylu. A więc – tak. Będziesz miał chwile, w których będzie ci się wydawało, że jesteś słaby.

Pozwól, że ujmę to tak… Czy miałeś kiedyś taki dzień? Wstałeś bardzo wcześnie, modliłeś się przez dwie godziny, czytałeś swoją Biblię, poszedłeś do kawiarni, złożyłeś świadectwo pierwszej osobie. I nie robiłeś tego od dawna ale przed godziną 10.00 już osądzasz całe Chrześcijaństwo: „Dlaczego wszyscy tego nie robią?” Wiesz… To jest właśnie to… To właśnie te małe, podobne do klapsów uderzenia, które pokazują mi, że cokolwiek osiągnąłem w swoim życiu, to nie byłem ja (jak powiedział Apostoł Paweł) ale łaska Boża we mnie w jakimś celu.

 

Michael Durham:

Myślę, że to pytanie naprawdę wiąże się z poprzednim. Kiedy zaczynamy mówić o pewności zbawienia i uświęceniu, wiele jest zamieszania, szczególnie w kwestii doktryny uświęcenia. Ja myślę, że te dwie rzeczy są ze sobą powiązane, ponieważ często oceniamy naszą pozycję przed Bogiem na podstawie naszego postępu w uświęceniu, co jest bardzo, bardzo niebezpieczne. W rzeczywistości, zasugerowałbym, że to nie jest test wiary. Oczywiście, jak powiedział wcześniej Paul, o ile nie mamy do czynienia z czyjąś apostazją.

Kiedy czytam biografie ludzi takich jak Andrew Bonar, to codziennie opłakuje on fakt, że jest tak bezbożny, tak nie-Chrystusowy, że nie ma pasji dla Chrystusa, tak jak uważa, że powinien mieć. I czytam to jako młody facet i myślę: „w czym tu jest problem”? Teraz, jako starszy facet, rozumiem to. Myślę, że to właśnie jest uświęcenie i myślę, że to jest paliwo, które prowadzi nas do Chrystusa, gdzie On zaczyna być naszą pewnością, a nie nasz postęp. Czy to ma sens? On jest naszą pewnością zbawienia, On jest naszą kotwicą. Ponieważ im bardziej wzrastasz w świętości, tym bardziej czujesz się nieświęty. Przynajmniej tak mi się wydaje. Tak to działało w moim życiu i tak działa.

A więc… Tak! Możesz czuć się bezbożny i nadal być chrześcijaninem.

 

Dwa z moich ulubionych wersetów o braku uświęcenia. Dawid powiedział: „Pan dokona wszystkiego za mnie” Co za obietnica! „Pan dokona wszystkiego za mnie” (Ps.138:10). A apostoł Paweł mówi: „Albowiem Bóg to, według upodobania, sprawia w was i chcenie, i wykonanie” (Flp. 2:13) Chrześcijanin, bez względu na to, co czuje i czego doświadcza, nigdy nie przestaje być uświęcany. Stopniowo. W porządku… Nasze następne pytanie do Michaela…

Więcej transkrypcji z filmów Paula Washera możesz znaleźć tutaj.

Więcej transkrypcji z filmów Michaela Durhama możesz znaleźć tutaj.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA!
Chcę otrzymywać newsletter - wiadomości o nowościach i produktach związanych ze stroną Żyjesz Tylko Raz.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o publikowanych przez nas treściach? Dołącz do newslettera!
Co jakiś czas będziemy przesyłać ci maila o nowych filmach, artykułach i innych produktach związanych z naszą działalnością. My również nie lubimy spamu, dlatego możesz być pewny, że nie będziemy zasypywać cię wiadomościami. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.