wola BożaJak rozpoznać jaka jest wola Boża dla ciebie? Tekst jest transkrypcją filmu, który możesz obejrzeć tutaj.

Chciałbym abyście spojrzeli na werset 2 z rozdziału 12 Listu do Rzymian. Autor mówi o woli Bożej. Mówi: „(…) dajcie się przemieniać przez odnowienie waszego myślenia, abyście doświadczyli jaka jest wola Boża (…)”. Czy nie jest prawdą, zwłaszcza gdy jesteś młody, że pytasz: „Jaka jest wola Boża?” i nie jesteś pewien, aż w końcu robisz coś takiego ze swoją Biblią, kładziesz palec w losowym miejscu. Śmiejecie się, bo tak robiliście. Zasadniczo ludzie tak naprawdę nie myślą dużo o woli Bożej, ale gdy stają przed konkretną sytuacją, kiedy naprawdę potrzebują odpowiedzi wtedy zaczynają traktować tę księgę prawie jak magiczną. Połóż swój palec tam albo szukaj prawdy. Nie ma w tym nic złego, o ile jest to mądra rada; ale oto co chcę, abyście zobaczyli.

W naszym tekście, jeśli ciągle odnawiasz swój umysł w Słowie Bożym; jeśli czytasz Słowo Boże od deski do deski, od Księgi Rodzaju do Objawienia, co się dzieje? Ta odnowa umysłu powoduje, że przyswajasz poznanie umysłu Chrystusa. Coraz lepiej rozumiesz umysł Boga. Zaczynasz coraz bardziej rozumieć, ogólnie i ogólnie, a następnie coraz konkretniej kim jest Bóg, czego Bóg pragnie. Jeżeli jesteś osobą, która stale odnawia swój umysł w Słowie Bożym, zaczniesz poznawać Bożą wolę w tak wielu obszarach, że w tej chwili jest to dla was trochę rozmyte.

Dam wam przykład. Pamiętam jeden z pierwszych razy, kiedy uczyłem w szkole biblijnej, podszedł do mnie młody człowiek i powiedział: Mam pytanie, bracie Paul. Jestem trochę zagubiony. Nie wiem co jest wolą Bożą. Powiedziałem: Dobrze, o co chodzi? Kontynuował: Kościół wezwał mnie, bym został pastorem. Naprawdę? To może być wspaniałe. Powiedziałem: Jak długo jesteś chrześcijaninem? Oh, około 14 miesięcy. Powiedz mi co powiedzieli profesorowie, z którymi rozmawiałeś? Powiedzieli mi, że uważają, że powinienem przejąć kościół. Powiedziałem: wróć do każdego z tych profesorów i powiedz im, że ja mówię, użyj mojego imienia, daj im mój numer telefonu, że powinni opuścić tą szkołę i nie udzielać rad, dopóki nie przeczytają Biblii. Powiedział: Jak możesz tak mówić?! Jak możesz mówić, że wiesz, że nie jest wolą Boga, abym był pastorem tego kościoła?! Powiedziałem: Ponieważ w 1 Liście do Tymoteusza (3 rozdział) jest napisane: „nie dopiero co nawrócony ”. Jesteś świeżo nawrócony. Przejdźmy przez resztę wymagań. Posiadasz to wszystko co jest wymagane? Masz tylko jedno – dążysz do bycia przełożonym. To dobrze. Brakuje ci wszystkich innych kwalifikacji; a więc mówię ci z autorytetem Słowa Bożego: nie, nie powinieneś być pastorem w tym momencie, a ja mogę dodatkowo powiedzieć tym profesorom, że są w straszliwym błędzie.

Widzicie? Nie potrzebuję niczego spadającego z nieba, ponieważ już mam nieomylne Słowo, które zstąpiło z nieba. Co powinienem zrobić ze swoją służbą? Cóż, właściwie On daje ci całą masę poleceń. Jeśli tylko będziesz ich przestrzegać, nie będziesz miał czasu na zastanawianie się nad innymi rzeczami. Widzicie? Im bardziej odnawiamy nasz umysł w Słowie Bożym, tym łatwiej to pojmiemy, zauważymy, że wypełniamy wolę Bożą.

Teraz chcę, abyście spojrzeli na coś, co jest w woli Bożej bardzo ważne. Powiedział: „dajcie się przemieniać przez odnowienie waszego myślenia, abyście doświadczyli jaka jest wola Boża”, a następnie kontynuuje opis woli Bożej: „co dobre, przyjemne i doskonałe.” (Rzymian 12:2). Ok, słowo „dobre” w tym fragmencie może być oczywiście tłumaczone jako „dobre”. Niesie także ze sobą ideę czegoś zdrowego. Coś, co może być owocne. Coś, co przynosi korzyści, co jest uczciwe, co zaszczepia zdrowie, siłę i witalność, rozumiecie? Jeśli więc zastanawiamy się: czy to jest wolą Bożą, czy powinienem to robić? Zadaj sobie pierwsze pytanie: czy to jest dobre? Czy to przyczyni się do mojego duchowego zdrowia? Czy to przyczyni się do mojej duchowej witalności? Czy to spowoduje, że będę bardziej jak Chrystus? Czy da mi siłę? Jeśli nie, prawdopodobnie nie musisz tego robić. Następna rzecz: czy to jest akceptowalne? Na pewno nauczyliście się w tym tygodniu, że nie powinniśmy pytać siebie, czy to jest dopuszczalne dla naszej kultury. Ponieważ w naszej kulturze dopuszczalne jest zabijanie dzieci. Po prostu mam na myśli… Jeżeli jest jedna rzecz, którą wiemy, to nie martwcie się, co jest akceptowalne dla tej pokręconej, mrocznej kultury.

Twoje pytanie brzmi: czy to jest akceptowalne przez Boga? Ponieważ jeśli nie jest akceptowalne przez Boga, nie musimy tego robić. Następnie: czy to jest doskonałe? Powiesz: cóż, na tym świecie nie ma zbyt wielu doskonałych rzeczy, bracie Paul. Tutaj chodzi o „kompletność”.

Pozwólcie, że dam wam przykład. Pewnego razu prawie widziałem przebudzenie w Europie Wschodniej z udziałem około 70 pastorów. Padli na twarze, płacząc do Boga, złamani za grzech, ponieważ pokazałem im w Piśmie Świętym, że oddawanie swojej żony i dzieci w ofierze na rzecz służby nie jest biblijne. Zawsze im mówiono: wiesz to oznaka, że jesteś mężem Bożym. Zaniedbuje swoją żonę, zaniedbuje swoje dzieci, aby zawsze być na miejscu, wykonując pracę ewangelisty, pastora i robiąc inne rzeczy. Starannie pokazałem im to w Piśmie Świętym i Bóg rzeczywiście poruszył i złamał ich serca; ale jest jedna z rzeczy, za pomocą której to dostrzegli. Powiedziałem, że wola Boża jest doskonała. Pokazałem wam już, że wolą Boga jest, abyście służyli. Widzieliśmy to w 1 i 2 Liście do Tymoteusza, do Tytusa. Wolą Boga jest, abyście służyli; a tutaj w Liście do Efezjan, Kolosan i w Powtórzonego Prawa 6 pokazałem wam, że wolą Boga jest, abyście troszczyli się o swoje żony i swoje dzieci, pouczając ich zgodnie z Pismem i będąc dostępnymi dla nich. Następnie List do Rzymian 12:2 mówi nam, że wola Boża jest doskonała. Oznacza to, że jeżeli robiąc coś, muszę przestać słuchać tego co mówi Bóg, to to nie jest wola Boga. Jeżeli mówisz mi, że nie masz czasu troszczyć się o swoją żonę i dzieci, bo musisz zajmować się służbą, to w rzeczywistości oskarżasz Boga, że Jego wola jest niedoskonała, sprzeczna. Widzicie to?

To samo jest gdy, młody mężczyzna widzi piękną dziewczynę, która nie jest chrześcijanką albo piękna dziewczyna widzi młodego mężczyznę, który nie jest chrześcijaninem i zaczyna bardzo interesować się tym młodym mężczyzną. I co ona mówi? Wolą Bożą dla mnie jest, aby ogłosić mu Ewangelię. Tak, jest wolą Bożą, aby usłyszał Ewangelię. I dlatego umówię się z nim na randkę. Nie, nie jest wolą Bożą, abyś się z nim umawiała; więc próbujesz spełniać wolę Bożą, naruszając wolę Bożą. Jeżeli taka naprawdę jest wola Boża, to nie będzie to sprzeczne. Taka właśnie jest teologia systematyczna: nauczanie młodego człowieka, jak myśleć w sposób niesprzeczny, zgodny z Pismem Świętym.

Taka jest wola Boża. Czy to cię rozwija duchowo? Czy to jest akceptowalne dla Boga, jak objawił to w swoich Pismach i czy jest w harmonii ze wszystkimi innymi przykazaniami?

Zobacz również co oznacza, gdy ktoś mówi do ciebie „słuchaj Boga”.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA!
Chcę otrzymywać newsletter - wiadomości o nowościach i produktach związanych ze stroną Żyjesz Tylko Raz.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o publikowanych przez nas treściach? Dołącz do newslettera!
Co jakiś czas będziemy przesyłać ci maila o nowych filmach, artykułach i innych produktach związanych z naszą działalnością. My również nie lubimy spamu, dlatego możesz być pewny, że nie będziemy zasypywać cię wiadomościami. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.