Kolejną metodą studiowania jest metoda biograficzna. Nie wymaga ona definicji. Polega ona na badaniu różnych osób wspomnianych w Piśmie Świętym i studiowaniu ich życia, pracy i charakteru. 

Jest to naprawdę szczególna forma studium tematycznego. Może być ona bardzo interesująca i pouczająca. Jest to szczególnie użyteczne dla nauczycieli Biblijnych, ale jest również korzystne dla wszystkich chrześcijan. 

Poniższe sugestie pomogą tym, którzy nie są jeszcze doświadczeni w tej dziedzinie pracy.

 1. Zbierz wszystkie fragmenty Biblii, w których wspomniana jest osoba, która ma być badana. Można to łatwo zrobić, zwracając się do konkordancji Strong’a, i znajdując tam imię osoby. Tam znajdziesz każdy fragment, w którym dana osoba jest wymieniona.
 2. Przeanalizuj charakter tej osoby. Będzie to wymagało wielokrotnego czytania fragmentów, w których jest ona wspomniana. Powinno to być zrobione z ołówkiem w ręku tak, że każda cecha może być zapisana od razu. 
 3. Zwróć uwagę na elementy mocy i sukcesu. 
 4. Zwróć uwagę na elementy słabości i porażki. 
 5. Zwróć uwagę na pokonane trudności. 
 6. Zanotuj pomoce do sukcesu. 
 7. Zanotuj nadużywane przywileje. 
 8. Zauważ możliwości zaniedbane. 
 9. Zwróć uwagę na możliwości. 
 10. Zauważ popełnione błędy. 
 11. Zauważ, jakich niebezpieczeństw uniknąłeś. 
 12. Zrób szkic życia, które masz w ręku. Niech będzie on jak najbardziej żywy, realistyczny i żywy. Staraj się odtworzyć temat jako prawdziwą, żywą osobę. 
 13. Zwróć uwagę na miejsce i otoczenie różnych wydarzeń; na przykład, można zauważyć Pawła w Atenach, Koryncie, Filippi, itp. 
 14. Zwróć uwagę na relacje czasowe różnych wydarzeń. Niewiele osób czytając Dzieje Apostolskie, na przykład, zwraca uwagę na szybki upływ czasu, a więc traktuje wydarzenia oddzielone od siebie latami jako następujące po sobie w ścisłej kolejności.
 15. W związku z tym zwróć uwagę na wiek lub przybliżony wiek badanego w czasie wydarzeń, które zostały o nim zapisane. 
 16. Podsumuj lekcje, których powinniśmy się nauczyć z historii życia tej osoby. 
 17. Zwróć uwagę na osobę w jej relacji do Jezusa – to znaczy, jako typ Chrystusa (Józef, Dawid, Salomon i inni), prekursor Chrystusa, wierzący w Chrystusa, wróg Chrystusa, sługa Chrystusa, brat Chrystusa (Jakub i Juda), przyjaciel, itp. 

Dobrze byłoby zacząć od kogoś, kto nie zajmuje zbyt wiele miejsca w Biblii, np. od Enocha lub Szczepana. Oczywiście, wiele z wyżej wymienionych punktów nie może być zastosowanych do niektórych postaci.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA!
Chcę otrzymywać newsletter - wiadomości o nowościach i produktach związanych ze stroną Żyjesz Tylko Raz.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o publikowanych przez nas treściach? Dołącz do newslettera!
Co jakiś czas będziemy przesyłać ci maila o nowych filmach, artykułach i innych produktach związanych z naszą działalnością. My również nie lubimy spamu, dlatego możesz być pewny, że nie będziemy zasypywać cię wiadomościami. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.