Jakie ważne praktyki charakteryzowały wierzących w pierwszym wieku? Kontynuując swoją serię wykładów na temat życia kościelnego według Nowego Testamentu, Alistair opisuje istotną rolę chrztu i Wieczerzy Pańskiej w lokalnym kościele. Tekst jest transkrypcją filmu, który możesz obejrzeć tutaj.

Przyglądaliśmy się temu, jak wygląda życie kościoła według Nowego Testamentu. W rozdziale 2 Dziejów Apostolskich czytamy, że po głoszeniu Dobrej Nowiny przez Piotra i jego wezwaniu do mężczyzn i kobiet, aby nawrócili się do Chrystusa, ci, którzy przyjęli jego słowo, przesłanie Ewangelii, zostali ochrzczeni, a do ich grona dołączyła cała masa ludzi. Ich zaangażowanie w nauczanie apostołów, w ich wspólnotę ze sobą w Jezusie, zostało następnie wyrażone w dwóch ustanowieniach, a być może w waszym kościele nazywacie je sakramentami. Słowo to pochodzi z łacińskiej Wulgaty. Oznacza po prostu coś świętego. Odkrywamy w Nowym Testamencie, że były dwa z nich. Jednym z nich był chrzest. Kiedy ludzie byli chrzczeni w tamtych czasach, schodzili do wody. Prawdopodobnie zdejmowali swoje zewnętrzne szaty, przyjmowali chrzest i wyznawali wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego, a następnie, gdy byli witani po wyjściu z wody, otrzymywali nową szatę. A kiedy wracali do społeczeństwa, mokrzy i nowo ubrani, wszyscy zdawali sobie sprawę, że tej osobie musiało przydarzyć się coś dramatycznego, skoro posunęła się do takiego kroku. Tak więc chrzest jest naprawdę zewnętrznym znakiem wewnętrznej i niewidzialnej zmiany. To trochę jak znak na zewnątrz budynku, który mówi: „nowy właściciel” i po czasie dowody tej nowej rzeczywistości staną się widoczne. Wszystkie rzeczy, które wydarzyły się za kulisami, są nieznane, ale teraz staje się oczywiste, że zmiany miały miejsce. Ci, którzy zostali ochrzczeni, zostali następnie dołączeni do łamania chleba, innymi słowy, zgromadzali się, aby robić to, co powiedział Jezus: „Pamiętaj o mnie, aż przyjdę”. Chleb mówił o Jego złamanym ciele, a kielich o Jego przelanej krwi. Czy chleb, który spożywamy, nie jest komunią ze sobą nawzajem, z Chrystusem? Czy kielich, który pijemy, nie wyraża rzeczywistości tego, co to wszystko oznacza? I jest to tak cudowne i niezwykle ważne i chociaż różne kościoły mają różne praktyki, każdy prawdziwy chrześcijański kościół będzie nauczał Biblii, będzie faktycznie sprawował dyscyplinę kościelną i z pewnością będzie sprawował chrzest i wieczerzę Pańską. Być może skłoni cię to do zastanowienia się nad tym w inny sposób, a jeśli możemy w jakikolwiek sposób w tym pomóc, możesz wejść na naszą stronę internetową Truth for Life lub być może znajdziesz coś nawet w naszej aplikacji Truth for Life. To kolejny znak skutecznego kościoła.

Więcej transkrypcji z filmów Alistaira Begga możesz znaleźć tutaj.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA!
Chcę otrzymywać newsletter - wiadomości o nowościach i produktach związanych ze stroną Żyjesz Tylko Raz.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o publikowanych przez nas treściach? Dołącz do newslettera!
Co jakiś czas będziemy przesyłać ci maila o nowych filmach, artykułach i innych produktach związanych z naszą działalnością. My również nie lubimy spamu, dlatego możesz być pewny, że nie będziemy zasypywać cię wiadomościami. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.