Dlaczego powinniśmy się modlić, skoro Bóg wie wszystko? Tekst jest transkrypcją filmu, który możesz obejrzeć tutaj.

Biblijna modlitwa to nic innego jak rozmowa z Bogiem. To wszystko, czym ona jest; a jednak można do niej podejść na wiele sposobów.

Obejmuje uwielbienie, obejmuje prośbę, czasami, gdy przechodzimy przez naprawdę straszne doświadczenia życiowe, wpadamy w kategorię, którą Paweł opisuje w 8 rozdziale Listu do Rzymian, gdzie mamy westchnienia, których nie można wypowiedzieć, Duch wstawia się za nami. Czasami jest to wdzięczność Bogu za to, co czyni, Jego opatrzności w naszym życiu. Czasami są to regularne prośby do Boga o naszą rodzinę, o pracę w służbie Ewangelii, o inne rzeczy.

Jest wielka różnorodność form zwracania się do Boga, gdy rozmyślamy nad Jego Słowem, a On przemawia do nas przez Swojego Ducha i poprzez Swoje Słowo.

Pojawia się jednak pytanie, dlaczego mielibyśmy się tym przejmować, skoro Bóg wie wszystko. Myślę, że należy powiedzieć tutaj dwie lub trzy rzeczy.

Po pierwsze – z jednej strony sam Chrystus ostrzega nas, abyśmy nie byli wielomówni. Niektórzy ludzie w kulturze pogańskiej myślą, że w jakiś sposób przyciągają uwagę Boga przez ciągłe mówienie. W czasach proroka Eliasza lud pogański, nawet pogańscy kapłani kaleczyli się i wołali do Boga, aby jakoś ich usłyszał. Potem Jezus przypomina nam: „Nie myślcie, że zostaniecie wysłuchani, bo dużo mówicie, wasz niebiański Ojciec wie, czego potrzebujecie, zanim Go poprosicie”.

Z jednej strony Bóg jest w niebie, a ty jesteś na ziemi, niech twoich słów będzie niewiele. Z drugiej strony, sam Jezus mówi przypowieść w 18 rozdziale Ew. Łukasza, ucząc nas, że powinniśmy się modlić i nie poddawać się.

Dlatego jest również ta strona – chcesz szukać oblicza Boga z determinacją i zdecydowaniem. Najlepszym przykładem, jaki mogę dać, jest moja córka. Kiedy była małym dzieckiem, miała może pięć lat, chciała grać na flecie. Po wysłuchaniu Jamesa Galwaya w telewizji zdecydowała, że ​​zamierza grać na flecie. Ogłosiła to i spodziewała się fletu poprzecznego, którego nie dostała. Zamiast tego daliśmy jej flet prosty, aby grała na nim i okazała trochę uznania dla muzyki, determinacji i praktyki dla tej małej rzeczy. Powiedzieliśmy, że jeśli będzie to trwało przez pewien czas, to kupimy flet poprzeczny i zorganizujemy lekcje gry na flecie i tak dalej. Częściowo dlatego, że dzieci są tak kapryśne, nie są pewne, czego naprawdę chcą, chyba że zbudujesz w nich pewien rodzaj determinacji. Jeśli dasz im wszystko, czego chcą, gdy tylko o to poproszą, to po prostu uczysz ich chciwości. Cóż, nasz niebiański Ojciec jest nie mniej inteligentny i radzi sobie ze swoimi dziećmi lepiej, niż my sami staramy się postępować z naszymi.

Dlatego myślę, że czasami Bóg żąda, abyśmy Go pragnęli i szukali tego, czego powinniśmy szukać i dziękować Mu z determinacją za to, za co powinniśmy Mu dziękować. Ta sama Biblia uczy nas, aby nie być zbyt gadatliwymi, a jednocześnie uczy nas modlić się i nie poddawać się.

Potem przychodzi Jakub i mówi: „Nie macie, bo nie prosicie”. Tak więc, nasz niebiański Ojciec nie jest tylko rodzajem maszyny, która wydaje smakołyki, pod warunkiem, że naciskamy odpowiednie przyciski. On jest osobą i oczekuje, że będziemy się z Nim kontaktować w osobisty sposób, z uległością, wiarą, prośbą i dziękczynieniem, ostatecznie przedstawiając Mu wszystko z pełnym przekonaniem, że On naprawdę wie najlepiej.

Czasami Jego odpowiedź będzie brzmiała „nie” właśnie dlatego, że wie co jest najlepsze. Z tego powodu szukamy Go i szukamy również w Jego Słowie tego, o co powinniśmy Go prosić, właśnie dlatego, że mówi, że ujawnił nam Swój charakter nie tylko w całym Piśmie Świętym, ale przede wszystkim w Swoim drogim Synu Chrystusie Jezusie.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA!
Chcę otrzymywać newsletter - wiadomości o nowościach i produktach związanych ze stroną Żyjesz Tylko Raz.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o publikowanych przez nas treściach? Dołącz do newslettera!
Co jakiś czas będziemy przesyłać ci maila o nowych filmach, artykułach i innych produktach związanych z naszą działalnością. My również nie lubimy spamu, dlatego możesz być pewny, że nie będziemy zasypywać cię wiadomościami. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.