Czy misje medyczne są biblijne? Czy Bóg może używać misji medycznych? Tekst jest transkrypcją filmu, który możesz obejrzeć tutaj.

Nie tylko może, ale używał misji medycznych. Jeśli spojrzysz na historię chrześcijańskich misji na świecie, to zobaczysz, że On w niesamowity sposób wykorzystywał misje medyczne.

Dlatego bardzo polecam misje medyczne i bardzo polecam lekarzy, którzy mogą wyjechać na misje, lub lekarzy, którzy mogą zostać pełnoetatowymi misjonarzami w krajach potrzebujących.

Powiedziawszy to uważam, że wiele misji medycznych nie jest wykonywanych prawidłowo. Widzisz, misje medyczne nie są celem. To nie jest ostateczny cel. Końcowym celem jest tworzenie biblijnych Kościołów, nawrócenie zgubionych ludzi poprzez głoszenie Ewangelii i nauczanie pełnej woli Bożej. Misje medyczne muszą być wykorzystywane w tym kontekście.

Wydaje się, że często istnieją dwie skrajności. Są ludzie, którzy nie mają nic wspólnego z rzeczami takimi jak misje medyczne, przedsięwzięcia społeczne, ale ich teologia jest naprawdę dobra, głoszą Ewangelię, skupiają się na Ewangelii i ludzie zaczynają poznawać Chrystusa. Jest też inna skrajność, w której chodzi o wysiłki społeczne, o medycynę, o leczenie chorych i o opiekę nad biednymi, ale z bardzo niewielkim głoszeniem Ewangelii lub głoszeniem Ewangelii, która nie jest zbyt dobra pod względem doktrynalnym.

To czego potrzebujemy to obu tych rzeczy. Potrzebujemy lekarzy – mogą być wykorzystywani w tak ogromny sposób na całym świecie. Jednak wszystko jest robione w celu głoszenia Ewangelii i ustanawiania dojrzałych wierzących  w dojrzałych Kościołach.

Pamiętam, jak wiele lat temu pracowałem w Peru i podróżowałem wysoko w Andy. Mój przyjaciel, który był lekarzem zapytał, czy mógłby ze mną pojechać. Wziął ze sobą tylko kilka różnych rzeczy, niewiele lekarstw. Kilka rzeczy, które mogły pomóc niektórym ludziom. Około 1100 osób było na tej konferencji na szczycie góry, na bardzo wiejskim, bardzo biednym obszarze. Kiedy odkryli, że jest lekarzem, prawie zburzyli budynek, próbując się do niego dostać. Rozmawiali z nim przez trzy dni i noce. To było bardzo smutne, ponieważ musiał im powiedzieć: „Spójrz, masz to, ale nie mamy tutaj zaplecza medycznego, nie mamy tutaj lekarstwa, będziesz musiał przyjść do miasta.” Widzieć tych ludzi odwracających się, widzieć ich zasmuconych, mężczyzn przynoszących swoje chore dzieci, itp. – to było bolesne.

Dlatego potrzebujemy misji medycznych jak nigdy dotąd. Potrzebujemy lekarzy, którzy głoszą Ewangelię. Potrzebujemy ewangelistów, założycieli kościołów, pastorów i nauczycieli, którzy są wokół tych lekarzy, którzy wykonują wieczną pracę w trosce o dusze. Więc tak, zachęcałbym do tego.

Jeśli ktoś z was zdecyduje, że chce wziąć udział w misjach medycznych, byłbym bardziej niż szczęśliwy, mogąc z wami porozmawiać i was poprowadzić, ponieważ tak wielu ludzi próbuje zrobić coś dobrego, ale w niewłaściwy sposób.

Jeśli jesteś lekarzem i chcesz odbywać misje medyczne, wiedz to: niezależnie czy o tym wiesz, czy nie, jesteś teologiem. Teologiem dobrym lub złym; a jeśli jesteś lekarzem, który ma wykonywać misje medyczne, musisz być dobrym teologiem, który wie, jak jasno objaśniać Ewangelię, prowadzić ludzi w uczniostwie, a także rozumieć, czym naprawdę jest biblijny Kościół.

Błogosławieństwa Bożego!

Więcej transkrypcji z filmów Paula Washera możesz znaleźć tutaj.

 

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA!
Chcę otrzymywać newsletter - wiadomości o nowościach i produktach związanych ze stroną Żyjesz Tylko Raz.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o publikowanych przez nas treściach? Dołącz do newslettera!
Co jakiś czas będziemy przesyłać ci maila o nowych filmach, artykułach i innych produktach związanych z naszą działalnością. My również nie lubimy spamu, dlatego możesz być pewny, że nie będziemy zasypywać cię wiadomościami. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.