Kolejną metodą badania jest badanie typów. Ilustracje do tego znajdujemy w samej Biblii, np. w Liście do Hebrajczyków. Jest to zarówno interesująca, jak i pouczająca metoda badania. Pokazuje nam ona najcenniejsze prawdy ukryte w tym, co kiedyś wydawało nam się bardzo suchą i pozbawioną znaczenia częścią Biblii. 

Nie trzeba chyba mówić, że ta metoda badania jest w niektórych kręgach bardzo nadużywana, ale nie jest to powód, dla którego mielibyśmy ją całkowicie zaniedbać, zwłaszcza gdy pamiętamy, że zarówno Paweł, jak i Jezus lubili tę metodę badania. 

Następujące punkty mogą nam posłużyć jako zasady, którymi powinniśmy się kierować w tej metodzie studiowania: 

  1. Upewnij się, że masz biblijne uzasadnienie dla swojego przypuszczalnego typu. Jeśli ktoś daje wolną rękę swojej wyobraźni w tej sprawie, może wyobrazić sobie typ wszędzie, nawet w miejscach, w których ani ludzki, ani boski autor Księgi nie miał zamiaru tworzyć typu. Nigdy nie mów, że coś jest typem, chyba że możesz wskazać na jakiś wyraźny fragment Pisma Świętego, gdzie prawda, która ma być przedstawiona, jest definitywnie nauczana. 
  2. Zaczynaj od prostszych i bardziej oczywistych typów. Na przykład, zacznij od Paschy (porównaj Wj 12 z 1 Kor 5:7, itd.), najwyższego kapłana, przybytku, itd. 
  3. Strzeż się przed tym, co wymyślone i nadmierne. Nasza typowa wrażliwość i czułość będzie zarówno przyśpieszona jak i karcona przez ostrożne i uważne ćwiczenie. 
  4. Studiując jakikolwiek fragment, o którym myślisz, że może być typem, sprawdź wszystkie odnośniki do Pisma Świętego. Najlepszym zbiorem odnośników jest ten podany w Skarbcu Wiedzy Pisma Świętego. 
  5. Uważnie studiuj znaczenie imion ludzi i miejsc, o których jest mowa. Nazwy biblijne często mają bardzo głębokie i dalekosiężne znaczenie. Na przykład nazwa „Hebron”, która oznacza „połączenie”, „związek” lub „społeczność”, ma głębokie znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę jej historię, podobnie jak wszystkie nazwy miast schronienia – i tak jest z wieloma nazwami biblijnymi. Czy to przypadek, że Betlejem, nazwa miejsca, gdzie narodził się Chleb Życia, oznacza „dom chleba”? 
  6. Notatki Charlesa Henry’ego Mackintosha na temat Księgi Rodzaju, Wyjścia, Kapłańskiej, Liczb i Powtórzonego Prawa są bardzo dobre dla kogoś, kto miał niewielkie doświadczenie w studiowaniu typów.
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA!
Chcę otrzymywać newsletter - wiadomości o nowościach i produktach związanych ze stroną Żyjesz Tylko Raz.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o publikowanych przez nas treściach? Dołącz do newslettera!
Co jakiś czas będziemy przesyłać ci maila o nowych filmach, artykułach i innych produktach związanych z naszą działalnością. My również nie lubimy spamu, dlatego możesz być pewny, że nie będziemy zasypywać cię wiadomościami. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.