Kto powinien przewodzić w kościele? Co z pozostałymi osobami, które nie mają do tego biblijnych kwalifikacji? Tekst jest transkrypcją filmu, który możesz obejrzeć tutaj.

Pierwszy List do Tymoteusza 2:12 mówi, Paweł mówi: „Kobiecie natomiast nie pozwalam nauczać, ani kierować mężem.” Mówi o kościele, w którym przewodzi Tymoteusz. W kontekście tego, my w Kościele „Betlejem” myślimy, że oznacza to, iż główna odpowiedzialność za zarządzanie i nauczanie, należy do duchowo powołanych mężczyzn.

Te dwie funkcje – zarządzania lub posiadania autorytetu i nauczania – są dwoma darami lub funkcjami, które odróżniają starszych od diakonów. Dlatego naszym najprostszym sposobem zastosowania się do tego w „Betlejem” jest powiedzenie, że starsi tego kościoła, którzy są odpowiedzialni za zarządzanie i nauczanie, powinni być mężczyznami. Poniżej tego jest duża różnorodność. Innymi słowy, ponieważ kościół jest rodziną Bożą, realia zwierzchnictwa i uległości w rodzinie mają swoje odbicie w kościele.

Pozwólcie, że spróbuję to podsumować. Czym jest autorytet w kościele? Jak zdefiniowalibyście autorytet w kościele? Następnie jak zdefiniowalibyście uległość wobec tego autorytetu w kościele? To jest bardzo trudne. Wiele kościołów ma teraz z tym problem. Jestem bardzo wdzięczny, że przez te wszystkie dekady byliśmy całkiem zgodni w tych kwestiach i być może powodem są tego rodzaju definicje.

Oto sposób – z definicji – w jaki autorytet działa sam w sobie. Autorytet odnosi się do boskiego powołania duchowo obdarowanych mężczyzn, do podjęcia głównej odpowiedzialności jako starsi w przywództwie i nauczaniu, jako słudzy upodabniający się do Chrystusa. Poddanie odnosi się do boskiego powołania pozostałych mężczyzn i kobiet w kościele, aby uhonorować i potwierdzić to przywództwo i nauczanie i być wyposażonym przez to dla setek różnych służb dostępnych dla mężczyzn i kobiet w służbie dla Chrystusa.

Odnośnie tego ostatniego punktu. Setki dróg posługi dla mężczyzn i kobiet w kościele i w świecie jest bardzo ważnych. Mężczyźni i kobiety, którzy mają serce do posługi, chrześcijańscy mężczyźni i kobiety, serce, które zbawia dusze, uzdrawia złamane życia, opiera się złu, zaspokaja potrzeby. Pola możliwości dla kobiety lub mężczyzny z takim sercem są po prostu niekończące się.

Jeśli kiedykolwiek powiecie: „to co możemy zrobić, jeśli nie możemy być starszymi?” Patrzcie… To jest… Że co? Tysiące i tysiące możliwości czekają na kobietę i mężczyznę o sercu, które chce służyć ludziom, kochać ludzi, zaspokajać ich potrzeby, przeciwstawiać się złu, budować ludzi, zbawiać ludzi. Nieskończone możliwości są na całym świecie. Dla wszystkich darów. W biblijnych sposobach wyrażania się.

Oznacza to, że nikt – ani mężczyzna, ani kobieta – nie pozostaje w domu, oglądając seriale czy grę w piłkę, podczas gdy świat płonie.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA!
Chcę otrzymywać newsletter - wiadomości o nowościach i produktach związanych ze stroną Żyjesz Tylko Raz.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o publikowanych przez nas treściach? Dołącz do newslettera!
Co jakiś czas będziemy przesyłać ci maila o nowych filmach, artykułach i innych produktach związanych z naszą działalnością. My również nie lubimy spamu, dlatego możesz być pewny, że nie będziemy zasypywać cię wiadomościami. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.