Kiedy można opuścić kościół? Co powinienem zrobić, jeśli myślę o opuszczeniu kościoła? Dr Thomas Schreiner odpowiada. Tekst jest transkrypcją filmu, który możesz obejrzeć tutaj.

Pierwszą rzeczą, którą chciałbym powiedzieć, jest to, aby zawsze być powolnym w zmienianiu kościołów. W naszej kulturze jesteśmy tak bardzo nastawieni na konsumpcję, tak szybko stajemy się nielojalni wobec rzeczy, do których dołączamy. Myślę, że powinniśmy sobie przypominać: bądź powolny. Jeśli jest konflikt, spróbuj go rozwiązać. W naszej kulturze tak szybko odchodzimy od tego, co obiecaliśmy, odchodzimy od relacji, gdy stają się trudne. Zaangażowanie jest więc ważne. Czy są jednak momenty na zmianę kościoła? Myślę, że tak. Myślę, że najważniejszym powodem są znaczące odchylenia doktrynalne. Kiedy kościół zaczyna nauczać rzeczy, które są wyraźnie sprzeczne z głównymi doktrynami Pisma Świętego. Kiedy zaczyna się to dziać, myślę, że dobrym pomysłem jest odejście. Niektóre sytuacje są trudniejsze. Być może kościół wierzy w to, w co ty wierzysz, ale tak naprawdę tego nie głosi, unika tych rzeczy. Myślę, że to bardziej szara strefa. Ale rozumiem, dlaczego ktoś może odejść w takiej sytuacji. Ostatnią rzeczą, którą chciałbym powiedzieć, jest to, że tak naprawdę nie ma reguły. Nie ma żadnej formuły. Nie powinniśmy robić tego w pośpiechu. Czasami jednak nie ma odchylenia doktrynalnego, ale czasami zaczynasz tracić zaufanie do przywództwa. I może masz rację, może się mylisz, ale jeśli zaczynasz tracić znaczące zaufanie do przywództwa, prawdopodobnie najlepiej dla ciebie, a właściwie prawdopodobnie również najlepiej dla przywódców, jeśli pójdziesz gdzie indziej i dołączysz do kościoła, w który możesz się włączyć i wspierać doktrynę i przywódców oraz służyć innym w kościele. Myślę, że kiedy rozważasz zmianę kościoła, powinieneś przedstawić to Panu w modlitwie, powinieneś sprawdzić swoje motywy. Czy próbujesz przed czymś uciec? Czy próbujesz uciec przed czymś trudnym? Poproś więc Pana, aby naprawdę przemówił do ciebie przez swoje Słowo i w modlitwie, a ja dodałbym do tego, abyś zapytał innych ludzi, którym ufasz, i nie pytaj ludzi, o których wiesz, że po prostu się z tobą zgodzą. Zapytaj ludzi, którzy mogą się z tobą nie zgadzać. Myślę, że kolejną rzeczą, którą warto zrobić, jest pójście do przywódców. Jeśli zamierzasz opuścić kościół, udaj się do przywódców, porozmawiaj z nimi i bądź otwarty na korektę i zmianę. Być może nadal zdecydujesz się odejść, ale powinieneś również udać się do przywódców i porozmawiać z nimi na ten temat.

Więcej transkrypcji z filmów Southern Seminary możesz znaleźć tutaj.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA!
Chcę otrzymywać newsletter - wiadomości o nowościach i produktach związanych ze stroną Żyjesz Tylko Raz.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o publikowanych przez nas treściach? Dołącz do newslettera!
Co jakiś czas będziemy przesyłać ci maila o nowych filmach, artykułach i innych produktach związanych z naszą działalnością. My również nie lubimy spamu, dlatego możesz być pewny, że nie będziemy zasypywać cię wiadomościami. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.