Odpowiedź na pytanie: „Jak mogę zachęcić mojego męża, kiedy wypada słabo?”. Tekst jest transkrypcją filmu, który możesz obejrzeć tutaj.

 

Prowadzący: Jak zachęcać męża, gdy nie daje rady? Lee Dodd?

Dodd: Przejdź dalej.

Prowadzący: Nie, jesteś następny w kolejce. To twoje pytanie. Nie, ja tylko idę w kolejności według tego kto już miał pytania. To było opatrznościowe.

Dodd: Powinienem być w tym naprawdę dobry. Powtórz pytanie bracie.

Prowadzący: Jak mogę zachęcać mojego męża, kiedy nie daje rady?

Dodd: Michael dobrze mnie zna – powiedział, że kupuję czas. Och, cóż, to dobre pytanie. Mam nadzieję, że serce żony jest w porządku przed Panem, i że jest to naprawdę czysta motywacja, aby zachęcić męża.

To nie jest szablonowe – zrób trzy kroki i on będzie zachęcony. Myślę, że to naprawdę zaczyna się od prawdziwej miłości do męża, a w kochającym się małżeństwie są rzeczy kultywowane każdego dnia, w dobrych i złych czasach, które przyczynią się do tego właśnie momentu zadanego w pytaniu: „Co powiedzieć mojemu mężowi? jak go zachęcić?”. Cóż, niezależnie od tego, czy jesteście małżeństwem od 13 miesięcy, 13 lat czy 53 lata, macie całą historię, która buduje i daje wam kapitał, z którym możecie podejść do waszego męża w pokorze i faktycznie być dla niego pomocą w chwili, gdy nie daje sobie rady. Więc jest to w pewnym sensie proces, na który zapracowałaś kochając go przez lata. Ale w danym momencie…

U mnie i mojej żony pomogło to więcej razy niż mogę zliczyć: czułość i pokora z jej strony idzie ze mną 2711 km. Moja obrona jest odpuszczona, uznaję, że moja żona w tym momencie mówi do mnie jako siostra w Panu, a ja muszę mieć uszy do słuchania. Tak więc czułość i pokora byłyby również akcentem, tak samo jak miłość relacyjna, którą buduje się rok po roku. Myślę, że moglibyśmy rozmawiać o tym przez godzinę…

Durham: Mogę coś powiedzieć? Szczerze, nie lubię tego typu pytań, które są zadawane w takim formacie. Nie znamy okoliczności, z których wynika motywacja tego pytania. Musimy bardzo, bardzo dużo zakładać.

Wiecie… Jak powiedział brat Lee, myślę, że musi być pokora, musi być łagodność, musi być zaufanie. Twój mąż musi mieć zaufanie. Mogę przyjmować poprawki od mojej żony, ponieważ wiem, że nie ma ona ukrytych celów. Nie jest egoistką. Udowodniła mi, że ma na sercu moje dobro. Ale co robi mężczyzna, gdy ma żonę, która ma ukryte motywy? Zobaczcie, próbujemy poradzić sobie z czymś, co jest naprawdę trudne i myślę, że musimy być bardzo, bardzo ostrożni.

Dodałbym również, że przychodziło do mnie wiele kobiet, które miały niezbawionych mężów, (kiedy byłem pastorem przez te wszystkie lata), próbując uzyskać poradę: „Jak mam postępować z moim mężem, który jest nieudacznikiem, który nie jest dobry”. Nie miałem go przed sobą, ale miałem ją i zawsze zajmowałem się jej sercem. I mówiłem jej, co Biblia mówi o jej stosunku do męża. To ona była przede mną, więc stosowałem to słowo do niej. I jedną z rzeczy, którą powiedziałbym chrześcijańskim żonom, jest to: „Czy ufasz Bogu na tyle, aby to on zajął się twoim mężem?”. Macie kogoś, do kogo możecie pójść i możecie udać się do Niego w modlitwie. I jeśli zaufasz Bogu odnośnie swojego męża, to wiesz, że Bóg może bardzo trafnie z nim postępować. A kiedy weźmiesz sprawy w swoje ręce, może to pójść w złym kierunku, ponieważ nie zasłużyłaś na to, co brat przed chwilą powiedział – ten szacunek od męża.

Wiecie, Efezjan 5 pokazuje to bardzo wyraźnie, kończy ten rozdział. Mężowie kochajcie swoje żony. I co mówi do żon? Szanujcie swoich mężów. I w ten sposób mąż wie, że go kochacie – gdy go szanujecie, i to trzeba pielęgnować i chronić.

Washer: Tak, chciałbym dodać, że to będzie szokujące dla większości z was, ale mężczyźni i kobiety są bardzo różni. Michael i ja wiemy, że sytuacje są bardzo różne. Ale teraz mówimy o normalnym małżeństwie, w którym nie ma nadużyć. Mówimy o normalnych problemach w normalnym chrześcijańskim małżeństwie.

Więc kiedy mówimy, że żona powinna szanować swojego męża i powinna starać się go szanować, nie mówimy o związku z nadużyciem itp. Tam doradzilibyśmy inne rzeczy. Ale w normalnych problemach, które każdy z nas ma – oto, co musicie zrozumieć, oboje. Biblia mówi: „kochaj żonę”, „kochaj żonę”. Nie mówi do żony: „kochaj swojego męża”. Nie w ten sam sposób. I oto chodzi.

Moja żona… Jeden z problemów, jakie mają mężczyźni, to myślenie, że ich żona potrzebuje tego, czego oni potrzebują. Albo żona myśli, że mąż potrzebuje tego, czego ona potrzebuje. A tak nie jest. Naprawdę możesz popsuć wiele, robiąc to. Nie potrzebuję, żeby moja żona dzwoniła do mnie dwa razy dziennie i mówiła: „Kocham cię”. Nie potrzebuję, żeby moja żona wysyłała mi kwiaty. Nie potrzebuję, żeby moja żona pisała do mnie wiersze albo wysyłała mi małe serduszka. Ok? Nie potrzebuję tego. Mogę ci powiedzieć, że jeśli cały świat jest przeciwko mnie, oczernia mnie, rozdziera na strzępy, itp. Jeśli wiem, że moja żona mnie szanuje, mogę przeciwstawić się wszystkiemu. Jeśli wydaje mi się, że moja żona już mnie nie szanuje – rozpadam się. Potrzebuję jej szacunku.

Moja żona przychodzi do mnie często z takim samym wyrazem twarzy – wtedy wiem, że dostała maila od innej kobiety z cyklu: „Jak mam prowadzić mojego męża, żeby prowadził mnie?”. Tzn. moja żona jest latynoską, więc gotuje się i mówi: „Możesz uwierzyć, co ta kobieta napisała? Czy nienawidziłbyś być jej mężem?”. „Tak. Nienawidziłbym być jej mężem. Nienawidziłbym czegokolwiek na co wskażesz”. „Spójrz, co ona mówi. Chce prowadzić męża, aby ją prowadził”. Będzie bić po głowie męża, aż on stanie się godny szacunku. To nie działa. Twój mąż potrzebuje twojego szacunku. Musi wiedzieć, że go szanujesz. Twoja żona musi wiedzieć, że kochasz ją bezwarunkowo.

I drogie panie, ja będę o tym mówił w kazaniu o sprawach rodzinnych, ale będę głosił kazanie dla kobiet o tym jak żyć w taki sposób, żeby Bóg zabił waszego męża. Chcę was tym zainteresować, żebyście przyszły na następne zajęcia. Ale to w zasadzie jest tak, że możesz pracować nad mężem albo możesz stanąć z boku i pozwolić, żeby Bóg nad nim pracował. Ale jeśli… Och, jest tyle do powiedzenia na ten temat. Twoja pobożność… Mógłbym to powiedzieć o mężczyźnie… Twoja pobożność i Chrystusowa reakcja, kiedy twój mąż nie zasługuje na to; Chrystusowa odpowiedź jest tym, co spowoduje, że przestanie się z tobą kłócić, wyjdzie do garażu, weźmie łom i uderzy się kilka razy w głowę myśląc: „Jak mogłem to zrobić?”. Ale co, jeśli przychodzi i jest zniecierpliwiony, a ty od razu na niego naskakujesz, albo czuje, że uważasz, że zawiódł i na niego naskakujesz – zgadnij co się dzieje? Jest teraz usprawiedliwiony w swoim gniewie, w swoim rozczarowaniu tobą i wszystkim innym. Ale jeśli pokażesz mu Chrystusa zamiast tego, czego się spodziewa, zawstydzi go to i uczyni lepszym mężczyzną. Ale nigdy nie będziesz go bić po głowie, prowadzić czy kształtować na swój obraz tego, jaki powinien być mężczyzna.

Więcej transkrypcji z filmów Paula Washera możesz znaleźć tutaj.

Więcej transkrypcji z filmów Michaela Durhama możesz znaleźć tutaj.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA!
Chcę otrzymywać newsletter - wiadomości o nowościach i produktach związanych ze stroną Żyjesz Tylko Raz.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o publikowanych przez nas treściach? Dołącz do newslettera!
Co jakiś czas będziemy przesyłać ci maila o nowych filmach, artykułach i innych produktach związanych z naszą działalnością. My również nie lubimy spamu, dlatego możesz być pewny, że nie będziemy zasypywać cię wiadomościami. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.