Rozdział 1 – Wprowadzenie do metod badania Biblii

Najpierw zastanowimy się nad najbardziej korzystnymi metodami badania Biblii, a następnie przyjrzymy się podstawowym warunkom korzystnego badania Biblii. 

Wielu czytelników tej książki będzie zapewne na początku przestraszonych pozorną złożonością i trudnością niektórych z proponowanych metod studiowania, ale nie są one tak trudne, jak się wydaje. Ich praktyczność i skuteczność zostały przetestowane w klasie lekcyjnej i to nie w klasach złożonych w całości z absolwentów szkół wyższych, ale w dużej mierze złożonych z ludzi o bardzo prostym wykształceniu – w niektórych przypadkach prawie bez wykształcenia. 

Metody te wymagają jednak czasu i ciężkiej pracy. 

Należy jednak pamiętać, że Biblia zawiera złoto, a prawie każdy człowiek jest wstanie ciężko pracować i gotów kopać w poszukiwaniu złota, zwłaszcza gdy jest pewne, że je znajdzie.
Pewne jest, że w Biblii znajdziemy złoto – jeśli tylko będziemy kopać. 

W miarę stosowania metod zalecanych w tej książce, twoja zdolność do wykonywania pracy będzie szybko wzrastać, aż wkrótce będziesz mógł zrobić więcej w ciągu piętnastu minut niż w ciągu godziny, kiedy zaczynałeś. 

Pierwsza sugerowana metoda nauki jest wyjątkowo dobrym treningiem umysłowym. Kiedy będziesz kontynuował tę metodę nauki przez jakiś czas, twoje zdolności obserwacji będą tak ożywione, że zobaczysz na pierwszy rzut oka to, co wcześniej widziałeś tylko po długich badaniach i refleksji. 

Ta metoda studiowania będzie również trenować logiczne moce twojego umysłu, kultywując nawyki porządku, systemu i klasyfikacji w twoich procesach intelektualnych. Rozwinięta zostanie również siła jasnego, zwięzłego i mocnego wyrażania się. 

Żadna inna książka niż Biblia nie daje możliwości rozwoju intelektualnego poprzez jej studiowanie. 

Żadna inna książka, ani żaden inny temat, nie odpłaci się tak obficie jak staranne i szczere studiowanie Biblii. 

Biblia jest czytana dużo, ale w porównaniu z tym studiowana bardzo mało. 

Prawdopodobnie niektórzy zauważą, że pierwsza sugerowana metoda badania Biblii jest metodą stosowaną obecnie w badaniu natury. Najpierw starannie analizujesz i badasz fakty, a następnie klasyfikujesz je. Jednak to, czego nauczysz się i co odkryjesz z Biblii, znacznie przewyższa to, co jest w naturze, jeśli chodzi o doskonałość, piękno, myśl, przydatność i praktyczne zastosowanie. 

Biblia jest też o wiele bardziej przystępna. Nie wszyscy możemy być studentami i ekspertami z nauk przyrodniczych, ale wszyscy możemy być studentami Pisma Świętego. Wielu niewykształconych ludzi ma wspaniałe zrozumienie prawdy biblijnej. Zdobyli je przez studiowanie. 

Są ludzie, którzy nie studiowali niczego innego, ale studiowali Pismo Święte przez godzinę, codziennie, a wynikająca z tego mądrość budzi zdumienie, a czasem przerażenie uczonych i teologów.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA!
Chcę otrzymywać newsletter - wiadomości o nowościach i produktach związanych ze stroną Żyjesz Tylko Raz.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o publikowanych przez nas treściach? Dołącz do newslettera!
Co jakiś czas będziemy przesyłać ci maila o nowych filmach, artykułach i innych produktach związanych z naszą działalnością. My również nie lubimy spamu, dlatego możesz być pewny, że nie będziemy zasypywać cię wiadomościami. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.