Czym jest usprawiedliwienie oraz czym jest uświęcenie? Tekst jest transkrypcją filmu, który możesz obejrzeć tutaj.


Usprawiedliwienie jest aktem Bożym, przez który ogłasza nas jako sprawiedliwych, prawych lub doskonałych, ponieważ wyłącznie przez wiarę jesteśmy zjednoczeni z Jezusem Chrystusem, który jest doskonały, który jest sprawiedliwy, który jest prawy.

Tak więc usprawiedliwienie jest prawną pozycją przed Bogiem, dzięki duchowej jedności z Jezusem, która jest zasługą wyłącznie wiary. Nie wypracowujesz tego sam, ani nie wchodzisz własnymi wysiłkami do tego stanu przed Bogiem. On oświadcza, że ​​jesteś doskonały z powodu zjednoczenia z Chrystusem, a dzieje się to tylko przez wiarę.

Uświęcenie jest aktem Boga, przez który (poprzez Swojego Ducha i Swoje Słowo) upodabnia cię stopniowo lub wielkimi krokami na obraz Swego Syna.

Tak więc w naszym zachowaniu naprawdę stajemy się sprawiedliwi, naprawdę pokonując niedoskonałości w naszym uświęceniu.

Teraz kluczowe pytanie: jak te dwie rzeczy odnoszą się do siebie?

Kluczowy werset, który uwielbiam pochodzi z Listu do Hebrajczyków 10:14: „Jedną bowiem ofiarą (Chrystus) na zawsze uczynił doskonałymi tych, którzy są uświęcani.”

Pomyśl, co nam to mówi. Kto został na zawsze uczyniony doskonałym? Został – jest to czas dokonany. Pozwólcie, że powtórzę pytanie – Kto został na zawsze uczyniony doskonałym? Ci, którzy są udoskonalani, uświęcani, doprowadzani do świętości. On uczynił całkowicie świętym (kogo? kim jesteś?) tych, którzy są uświęcani. Oznacza to, że ​​dowodem na to, że stoisz przed Bogiem święty, doskonały lub sprawiedliwy jest to, że stajesz się święty przez wiarę. Wiem, brzmi to trochę paradoksalnie, ale to klucz do chrześcijańskiego życia.

Innymi słowy: siła, z jaką codziennie starasz się przezwyciężyć niedoskonałości swojego życia, to pewność, że już jesteś doskonały. Jeśli to odwrócisz, jeśli pomyślisz: „Ok, Bóg żąda doskonałości, muszę stać się doskonały w swoim zachowaniu, a wtedy Bóg spojrzy na mnie i powie: on radzi sobie całkiem dobrze, pozwólmy mu być doskonałym lub liczmy na to, aby był doskonały.” Jest wręcz przeciwnie.

To dzięki Chrystusowi wierzymy w Niego, w to, co uczynił na krzyżu, w Jego doskonałe życie, wierzymy w Niego i przez tę wiarę Bóg jednoczy nas z Chrystusem, Jego doskonałość jest uważana za naszą, więc teraz zostaliśmy udoskonaleni w Chrystusie, a dowodem na to, że jesteśmy doskonali w Chrystusie, jest to, że nienawidzimy naszego grzechu i codziennie przez wiarę w Jego obietnice staramy się przezwyciężyć istniejące niedoskonałości.

Moje wezwanie brzmi po prostu tak: Proszę, nie odwracaj tego. Cały świat odwraca to wszystko, inne religie odwracają to wszystko, gdzie nasze czyny i nasze wysiłki, by przezwyciężyć nasze niedoskonałości mogą sprawić, że będziemy podobać się Bogu. Nigdy nie będziesz mógł tego dostać w ten sposób. Bóg uważa nas za akceptowalnych, czyni nas swoimi dziećmi, uważa nas za prawych i z powodu tej sprawiedliwości spędzamy całe  życie, stając się tym, czym już jesteśmy.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA!
Chcę otrzymywać newsletter - wiadomości o nowościach i produktach związanych ze stroną Żyjesz Tylko Raz.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o publikowanych przez nas treściach? Dołącz do newslettera!
Co jakiś czas będziemy przesyłać ci maila o nowych filmach, artykułach i innych produktach związanych z naszą działalnością. My również nie lubimy spamu, dlatego możesz być pewny, że nie będziemy zasypywać cię wiadomościami. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.