Czy samobójstwo jest niewybaczalne? Czy chrześcijanin może popełnić samobójstwo i pójść do nieba? Dr Thomas Schreiner odpowiada. Tekst jest transkrypcją filmu, który możesz obejrzeć tutaj.

Ja twierdzę, że zdecydowanie nie. Z pewnością jest wybaczalne. Wszystkie grzechy są wybaczalne. Dawid popełnił morderstwo, Dawid popełnił cudzołóstwo. Samobójstwo jest formą morderstwa. Czy więc samobójstwo jest wybaczalne? Z pewnością jest wybaczalne. Ale znowu – to skomplikowane, prawda? Musimy to przemyśleć. Co chcemy przez to powiedzieć? Nie możemy powiedzieć, że to chrześcijanin. Jeśli jesteś przygnębiony i w depresji, musisz z kimś porozmawiać – udać się do doradcy, udać się do pastora. Ale jeśli jesteś przygnębiony i w depresji, nie możesz powiedzieć, czegoś co kiedyś pewna osoba mi powiedziała: „Jestem chrześcijaninem, popełnię samobójstwo, a potem pójdę do nieba”. To arogancja. Tak samo nie możemy powiedzieć w naszych sercach: „Popełnię cudzołóstwo, a potem poproszę o przebaczenie i wszystko będzie dobrze”. Albo: „Zamierzam popełnić morderstwo, a potem poproszę o przebaczenie i wszystko będzie dobrze”. Popełnienie samobójstwa to poważna sprawa, prawda? Nie można po prostu planować zrobienia czegoś takiego, popełnienia grzechu, a następnie zakładać, że Bóg to przebaczy. A więc nie możemy planować grzechu, ale potem wracamy do pytania – czy jest on wybaczalny? Mam tutaj historię, która moim zdaniem ilustruje fakt, że jest on wybaczalny. Miałem przyjaciela przyjaciela, a właściwie brata mojego przyjaciela, który dorastał w chrześcijańskiej rodzinie i cierpiał na depresję. Wziął wiele tabletek, by się zabić. Obudził się w szpitalu. Obudził się w szpitalu i pokutował. Pokutował z tego, co zrobił. Więc widzisz akt, próbował popełnić samobójstwo, pokutował, pokazując, jak sądzę, że należał do Chrystusa, a potem umarł. Więc tak naprawdę popełnił samobójstwo, prawda? Pigułki, które wziął, były dla niego zbyt mocne, ale myślę, że mamy wyraźny dowód na to, że należał do Boga. Pokutował za swój grzech. Więc chcę powrócić do początku – czy jest to wybaczalne? Tak. Ale nigdy nie planujemy popełnienia grzechu, nie zakładamy Bożej łaski. Jednak Boża łaska jest wielka. On przebacza grzesznikom. Więc jeśli ktoś popełnia samobójstwo, często nie wiemy, czy był wierzący, czy nie. Bóg nie zaprojektował życia tak, abyśmy zawsze wiedzieli, czy dana osoba jest wierząca. Możemy mieć swoje zdanie, ale jeśli ktoś popełnia samobójstwo z premedytacją, często nie wiemy nic. I musimy – co jest trudne – ale musimy pozostawić taką osobę Bogu. I uznajemy, że nikt nie znajdzie się w piekle, kto nie powinien tam być. Każdy kto będzie w niebie, powinien tam być. Bóg jest sprawiedliwy, Bóg jest dobry, Bóg jest łaskawy, Bóg jest kochający. Więc w takich przypadkach możemy powierzyć ich Bogu.

Więcej transkrypcji z filmów Southern Seminary możesz znaleźć tutaj.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA!
Chcę otrzymywać newsletter - wiadomości o nowościach i produktach związanych ze stroną Żyjesz Tylko Raz.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o publikowanych przez nas treściach? Dołącz do newslettera!
Co jakiś czas będziemy przesyłać ci maila o nowych filmach, artykułach i innych produktach związanych z naszą działalnością. My również nie lubimy spamu, dlatego możesz być pewny, że nie będziemy zasypywać cię wiadomościami. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.