Atrybuty Boga. Bóg jest wszechwiedzący. Bóg wie wszystko, zna przyszłość, teraźniejszość i przeszłość. Bóg nie musi niczego się uczyć, ponieważ wie wszystko, wie wszystko sam z siebie. Bóg w Trójcy jest jednością, można powiedzieć zna siebie doskonale, Ojciec zna Syna, a Syn zna Ojca. Duch zna Syna, a Syn zna Ducha. Spójrzmy na kilka fragmentów, które pomogą nam zrozumieć dlaczego Bóg jest wszechwiedzący.

Ewangelia Mateusza, 11 rozdział: „Wszystko zostało mi dane od Mego Ojca i nikt nie zna Syna, tylko Ojciec, ani nikt nie zna Ojca tylko Syn i ten komu Syn zechce objawić.” W Ewangelia Jana, w 10 rozdziale, czytamy: „A jak mnie zna Ojciec i Ja znam Ojca i oddaję moje życie za owce.” Natomiast w 2 rozdziale Pierwszego Listu do Koryntian możemy przeczytać: „Bo kto z ludzi wie, co jest w człowieku, oprócz ducha ludzkiego, który w nim jest, tak samo i tego co jest w Bogu, nikt nie zna, oprócz Ducha Bożego.” Widzimy, że Bóg wie wszystko. Możemy o tym przeczytać choćby w Księdze Hioba, w 37 rozdziale, cytuję: „Czy wiesz jak wiszą chmury, cuda Tego, który jest doskonały we wszelkiej wiedzy.” W Księdze Psalmów jest zapisane: „Wielki jest Nasz Pan i zasobny w moc. Jego mądrość jest niezmierzona.” W 1 rozdziale Pierwszego Listu Jana znajdujemy takie werset: „Przesłanie zaś, które słyszeliśmy od Niego i wam zwiastujemy, jest takie Bóg jest światłością i nie ma w nim żadnej ciemności.” Kolejny fragment jest zawarty w 46 rozdziale Księgi Izajasza: „Wspomnijcie rzeczy dawne i odwieczne, bo ja jestem Bogiem, nie ma żadnego innego, jestem Bogiem i nie ma nikogo podobnego do mnie; Zapowiadam od początku rzeczy ostatnie i od dawna to, czego jeszcze nie było. Mówię: Mój zamiar się spełni i wykonam całą swoją wolę.” W Liście do Rzymian, w 11 rozdziale, możemy przeczytać kolejny istotne wersety: „O głębokości bogactwa zarówno mądrości, jak i poznania Boga! Jak niezbadane są jego wyroki i niedocieczone jego drogi! Któż bowiem poznał myśl Pana albo kto był jego doradcą? Lub kto pierwszy mu coś dał, aby otrzymać odpłatę? Z niego bowiem, przez niego i w nim jest wszystko. Jemu chwała na wieki. Amen.” Ponownie wróćmy do Księgi Izajasza, tym razem 2 wersety z 40 rozdziału: „Kto kierował Duchem Pana, a kto był Jego doradcą, aby Go pouczać, kogo się radzi, aby nabyć rozumu, kto pouczył Go o ścieżkach sądu, kto nauczył Go wiedzy i wskazał mu drogę roztropności.”

Oczywiście wiemy, że nikt, wiemy że tylko Bóg wie wszystko. Czasami rozmawiając z ludźmi widzimy pewien dysonans, niektórzy modląc się, mają wrażenie, że o czymś opowiadają Bogu. Powinniśmy natomiast pamiętać, że Bóg wie to wszystko. Jest to naturalne, że powinniśmy wylewać przed Nim nasze serce; szczególnie jeżeli podchodzimy do Boga jako naszego Ojca i chcemy Mu o czymś opowiedzieć. Bóg wie wszystko, zna wszystkie przyczyny, zna myśli, zna tajemnice, zna uczucia i zna wszystkie sekrety.

W 33 Psalmie Księgi Psalmów, możemy przeczytać: „Pan patrzy z nieba, widzi wszystkich synów ludzkich z miejsca w którym przebywa spogląda na wszystkich mieszkańców Ziemi. Ukształtował serce każdego z nich, przygląda się wszystkim i ich czynom.” Następnie w Psalmie 147, czytamy: „On liczy gwiazdy, nazywa każdą z nich po imieniu.” Księga Przysłów, 5 rozdział: „Gdyż drogi człowieka są przed oczami Pana i waży On wszystkie Jego ścieżki.”

Zobaczcie jak wielkie płynie z tego pocieszenie, być może właśnie dla ciebie, jeżeli uznasz, że Bóg wie wszystko; jeżeli uznasz tą cechę Bożą. Bóg wie co cię spotka i planuje tak twoje życie, aby ono przebiegło jak najlepiej, to niesamowite, kiedy zdasz sobie z tego sprawę. Wiemy, że Pismo głosi, iż Bóg współdziała z tymi, którzy Go miłują, dla ich dobra. Wszystko układa dla ich dobra, to niesamowita rzecz, jeżeli tylko trwamy w Bogu, to ta obietnica jest naprawdę wyjątkowa.

Bóg swoją wiedzą przenika wszystko, na koniec chciałbym podać kilka cytatów. Zobaczmy na 16 rozdział z Pierwszej Księgi Samuela, w której czytamy: „Lecz Pan powiedział do Samuela, nie patrz na jego urodę, ani na jego wysoki wzrost, gdyż go odrzuciłem, Pan bowiem nie patrzy na to, na co patrzy człowiek, bo człowiek patrzy na to co ma przed oczami, ale Pan patrzy na serce.” i teraz Psalm 139, od 1 do 8 wersetu, posłuchajmy: „Panie przeniknąłeś mnie i znasz mnie, wiesz kiedy siedzę i wstaję, z daleka znasz myśli moje, otaczasz moją ścieżkę i spoczynek. Wszystkie moje drogi są Ci znane, zanim na moim języku pojawi się słowo, Ty Panie już je znasz ,otaczasz mnie z tyłu i z przodu, i położyłeś na mnie Twoją rękę, zbyt cudowna jest dla mnie Twoja wiedza, jak wzniosła, nie mogę jej pojąć, dokąd ujdę przed Twoim Duchem, dokąd ucieknę przed Twoim obliczem, jeśli wstąpię do nieba Ty tam jesteś, jeśli przygotuję sobie posłanie w Szeolu, też tam jesteś.”

To wspaniała cecha Boga, zachęcam do tego, abyś czytał Słowo Boże i poznawał Boga takim jakim naprawdę jest. Amen 

 

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA!
Chcę otrzymywać newsletter - wiadomości o nowościach i produktach związanych ze stroną Żyjesz Tylko Raz.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o publikowanych przez nas treściach? Dołącz do newslettera!
Co jakiś czas będziemy przesyłać ci maila o nowych filmach, artykułach i innych produktach związanych z naszą działalnością. My również nie lubimy spamu, dlatego możesz być pewny, że nie będziemy zasypywać cię wiadomościami. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z otrzymywania newslettera.