odc019 – Istnieją dwie drogi – jedna Życia i jedna Śmierci

odc019 – Istnieją dwie drogi – jedna Życia i jedna Śmierci Listen to „odc019 – Istnieją dwie drogi – jedna Życia i jedna Śmierci” on Spreaker.

Dwie Drogi: Droga Życia

1 Istnieją dwie drogi – jedna Życia i jedna Śmierci, a między tymi dwiema drogami jest wielki rozdźwięk!

2 A zatem droga Życia jest następująca: po pierwsze – będziesz kochał Boga, który cię uczynił, po drugie – [będziesz kochał] swojego bliźniego tak, jak samego siebie, natomiast wszystkiego, czego nie chciałbyś, aby się stało tobie i ty drugiej osobie nie czyń.*

3 Słowa te mają następujące rozwinięcie:* mówcie dobrze o tych, którzy mówią o was źle i módlcie się za ludzi wam wrogich, a pośćcie za waszych prześladowców.* Bo co to ma być za łaskawość,* jeśli kochacie [tylko] tych, którzy i was kochają? Czyż nie i poganie postępują tak samo?* Ale wy kochajcie tych, którzy was nienawidzą,* a nie będziecie mieli wrogów!

4 Trzymaj się z dala od cielesnych pożądliwości wynikających z upadłej fizyczności.* Jeśliby ktoś uderzył cię w prawy policzek, nadstaw mu i drugi,* a będziesz bez żadnego braku.* Jeśliby ktoś zażądał od ciebie, byś szedł z nim jedną milę, idź z nim i dwie.* Jeśliby ktoś zabrał ci twój płaszcz, daj mu nawet i tunikę.* Jeśliby wziął ktoś od ciebie jakąś twoją własność, nie domagaj się [od niego] zwrotu,* ponieważ nawet nie możesz [tego uczynić].

5 Każdemu, kto prosi cię [o coś], daj i nie domagaj się zwrotu,* ponieważ Ojciec pragnie dać każdemu z własnych życzliwych darów.* Szczęśliwy ten, kto daje zgodnie z nakazem,* ponieważ [w ten sposób] jest niewinny! Marny los tego, kto bierze! Wprawdzie jeśli ktoś bierze, ponieważ ma potrzebę – jest niewinny. Natomiast ten, kto nie ma potrzeby, zda sprawę z tego, dlaczego wziął i w jakim celu; będąc w więzieniu, zostanie przesłuchany dokładnie w sprawie tego, co uczynił i nie wyjdzie stamtąd, dopóki nie zwróci ostatniego grosza.*

6 Ale i o tym z drugiej strony powiedziano: Niech [nawet] spoci się w twoich rękach twoja jałmużna, dopóki nie dowiesz się, komu [ją] dajesz.*

(Oryginalny i pełny test > LINK TU )

Sprawdź także

odc080 – A Jezus powiedział do nich czego szukacie?

Nazajutrz ponownie stał Jan i dwaj z jego uczniów. A przypatrując się przechodzącemu Jezusowi, powiedział: …

Jeden komentarz

 1. Jeśli chodzi o teksty: „Jeśliby ktoś zabrał ci twój płaszcz, daj mu nawet i tunikę.” oraz „Natomiast ten, kto nie ma potrzeby, zda sprawę z tego, dlaczego wziął i w jakim celu”
  ja widzę to w ten sposób…
  Zdarzyło mi się, że zostałem napadnięty przez młodych chuliganów w Mombasie, celem ich napaści był mój Kindle, który prawdopodobnie uznali za smartfon. Udało mi się wyjść z tej potyczki obijając jednego napastnika i uciekając przed drugim. Zachowanie to nie było tym, czego by ode mnie oczekiwała Ewangelia.
  Wydaje mi się, że nie oczekiwano ode mnie też, bym dał się zbić i zabrać sobie przedmioty.

  Natomiast mógłbym po odparciu ataku opatrzeć rany napastników i spytać się, do czego im jest potrzebny mój Kindle. Jeśli by okazało się, że rzeczywiście są w potrzebie, – myślę, że czułbym się dobrze oddając im go bez przemocy, a może i dając dodatkowo jakieś pieniądze. Natomiast też prawdopodobne, że gdy otrzymali by łaskę w postaci opatrzenia ran i pytanie: „do czego potrzebują mojego Kindle” zorientowali by się, że nie jest on im potrzebny. Wtedy by zrezygnowali z niego, poczuli by skruchę za napaść i może byli by bliżej nawrócenia.

  P.S.: dziękuję za Twój podcast.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *